5/5 - (6 votes)

U wielu osób uczących się w szkole średniej egzamin maturalny z języka obcego wywołuje spory stres. Jest to zrozumiałe, chociaż nadmiar stresu jest zupełnie niepotrzebny, gdyż obecne na rynku oraz w szkole pomoce naukowe są w stanie bardzo kompletnie przygotować ucznia do matury z języka obcego. Najczęściej zdawanym na maturze językiem obcym w polskiej szkole jest język angielski. Czy matura z angielskiego musi być trudna? Jak się do niej dobrze przygotować?

Jak przygotować się do matury z angielskiego?

Najczęściej egzamin maturalny z języków obcych wygląda w taki sposób, że składa się z części pisemnej, oraz ustnej. Dlatego tak ważne jest, aby przygotowanie było kompleksowe i obejmowało nie tylko opanowanie czytania i pisania po angielsku, ale również mówienia i rozumienia tekstu słyszanego. 

Najskuteczniej przygotować się pozwala dobrze skomponowany podręcznik, lub repetytorium maturalne z angielskiego. Warto korzystać także z dodatkowych pomocy naukowych, takich jak fiszki albo krótkie lektury lub artykuły w języku angielskim.

Pomocne w nauce może okazać się także oglądanie filmów i seriali w języku angielskim. Jeśli jest potrzeba, można oglądać z polskimi napisami. To łączenie czasu relaksu z nauką, jednak pozwala na wsłuchanie się w język mówiony, naukę całych fraz i kontekstu używanych słów. 

Jeśli uczeń ma znajomego, który swobodnie porozumiewa się po angielsku, może odbywać z nim rozmowy dla ćwiczeń. Doskonałą metodą nauki jest rozmowa z native speakerem, czyli osobą, która używa języka obcego naturalnie od urodzenia. 

Słuchanie muzyki po angielsku, włączanie podcastów lub innych nagrań również ułatwia oswojenie się z tym językiem. Ważne jest, aby robić to w sposób systematyczny, regularny. 

Aby dobrze przyswoić gramatykę, praktyczne mogą okazać się ćwiczenia do rozwiązywania, oferowane przez dedykowany podręcznik szkolny lub karty pracy przygotowane przez nauczyciela prowadzącego. 

Język angielski w dzisiejszym świecie jest niemalże wszechobecny, dlatego jego przyswojenie jest ważne i może okazać się istotne dla przyszłego zawodu. Przyda się również w podróży.

Dobry podręcznik z angielskiego – z czego powinien się składać?

Dobrą pomocą do nauki języka angielskiego będzie podręcznik dla klas maturalnych bądź repetytorium maturalne. Taka książka powinna posiadać:

– elementy pozwalające na ćwiczenie gramatyki

– elementy dotyczące prawidłowego używania czasów

– słowniki z słówkami

– czytanki, artykuły

– przykładowe zadania maturalne do rozwiązywania

– część słuchaną

– ćwiczenia zachęcające do prowadzenia dialogu między uczniami

– płytę CD z słuchowiskami, zadaniami

– sektor materiału podstawowego

– sektor materiału rozszerzonego

– wykaz używanych zwrotów grzecznościowych

– wskazówki dotyczące pisania maili, CV, podań

– elementy ukazujące fragmenty kultur anglojęzycznych

– sekcje zawierające najważniejsze, kluczowe informacje i wiadomości

Wszystkie powyższe elementy łącznie pozwolą stworzyć kompletny podręcznik lub repetytorium do nauki języka angielskiego. Wzbogacone o zdjęcia, wykresy, schematy i infografiki z pewnością ułatwią naukę osobom, które preferują naukę wzrokową. Szczególny nacisk należy położyć na ćwiczenie mówienia, ponieważ ustna matura z angielskiego, chociaż nie jest skomplikowana, bywa stresująca. Poza tym, nauka odpowiedniego akcentowania i wypowiadania słów w języku obcym zdecydowanie może w przyszłości ułatwić pobyt za granicą, szukanie pracy lub kontakt z bliską osobą, która porozumiewa się innym językiem.

Warto przygotować się do matury z angielskiego sumiennie, korzystając z dobrej jakości pomocy naukowych.