5/5 - (3 votes)

Matura z języka angielskiego to jeden z najważniejszych momentów dla każdego absolwenta szkoły średniej. Po bardzo stresującym egzaminie z języka polskiego i matematyki finalnie następuje egzamin z języka obcego. Dla wielu uczniów jest to formalność, a dla niektórych niestety nie. Dlatego też należy potraktować ten egzamin bardzo poważnie. Znajomość języka obcego/ angielskiego w stopniu komunikatywnym to absolutna podstawa na dzisiejszym rynku pracy. Należy mieć jednak na uwadze, że aby uzyskać minimum trzydziestu punktów procentowych, należy, chociażby minimalnie potrafić poradzić sobie z zadaniami z rozumienia tekstu pisanego, słuchanego, jak również z utworzeniem odtwórczego tekstu pisanego, zarówno w krótkiej formie jak i długiej. 

W dzisiejszych czasach szczególnie pomocne wydają się być serwisy internetowe oferujące oglądanie filmów jak Netflix czy Amazon Prime, gdzie bohaterowie porozumiewają się w języku angielskim. Dodatkowo jest możliwość w trakcie oglądania polskiego filmu lub serialu na jednym z powyższych platform, dodatkowa funkcja uruchomienia napisów w danym języku, chociażby w języku angielskim lub niemieckim. To wszystko pozwala na jednoczesne rozumienie tekstu pisanego, jak również usprawnienie możliwości tłumaczenia polskich dialogów na język ojczysty. Podsumowując, żywy kontakt z językiem obcym jest czymś absolutnie niezbędnym, aby mieć szansę na skuteczne zaliczenie egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 

Jaki podręcznik do nauki języka obcego jest szczególnie godny polecenia?

Dla każdego ucznia szkoły średniej dobry podręcznik z języka polskiego to absolutna podstawa, aby zdać egzamin maturalny.  Jak wiadomo, należy uzyskać minimum trzydzieści procent możliwych punktów, aby zdać egzamin maturalny, zarówno z części pisemnej jak i ustnej. Dla wielu uczniów matura z języka obcego stanowi prawdziwe wyzwanie.  Ich znajomość ogranicza się jedynie do podstawowych zwrotów, a przecież na egzaminie wymagana jest znajomość i rozumienie tekstu czytanego, tekstu słuchanego, a także wypowiedź ustna. Z własnego doświadczenia, mogę polecić podręczniki autorstwa wydawnictwa Longman,  Podręcznik ten w sposób wzorowy, a nawet wzorcowy przedstawia wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z językiem obcym. 

Co można robić w życiu, znając język angielski??

Dobra znajomość języka obcego to furtka do przyszłej kariery zawodowej. Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym pozwala na podjęcie pracy niemal w każdej branży, począwszy od biznesu, skończywszy na marketingu. Tak jak wcześniej wspomniałem, niemal wszystkie dzisiejsze korporacje wymagają od swoich pracowników znajomości co najmniej jednego języka obcego w mowie i piśmie, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Co więcej, wielu ludzi decydując się na pracę zawodową,  patrzy w głównej mierze na aspekty finansowe, przez co można mieć pewność, że znając na przykład język angielski i niemiecki możemy otrzymać zatrudnienie w prestiżowym miejscu pracy.

W związku, z obecną sytuacją wojenną, warto dobrze znać języki obce, które pomogłyby w codziennej komunikacji interpersonalnej w codziennych i prozaicznych czynnościach życia codziennego. Nie wiadomo co wydarzy się w naszym kraju za kilka lub kilkanaście tygodni, dlatego wszyscy Ci którzy wahają się nad faktem czy warto, czy nie warto znać języki obce, powinni w trybie natychmiastowym rozpocząć działanie mające na celu przyswojenie wiedzy z zakresu danego języka obcego.